21 kwietnia, 2024

Multi-Geo

Dla domu i ogrodu

Do czego służą rękawice antyprzecięciowe?

Stosowanie się do zasad BHP jest bardzo istotne w każdym zakładzie pracy. Dzięki temu nie dochodzi do groźnych wypadków, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie pracowników, a czasem nawet stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia. Jednym z istotnych elementów ochrony są specjalne rękawice, które zakładamy wtedy, gdy pracujemy na przykład przy maszynie z wirującymi elementami, albo z ostrymi przedmiotami. Poznaj czym są rękawice antyprzecięciowe, które właśnie do takiej ochrony są przeznaczone.

Rękawice metalowe wzmacniane

Kluczem do ochrony dłoni przed uszkodzeniem jest stosowanie rękawic ochronnych, które wykonane są z materiału uniemożliwiającego przebicie lub przecięcie. Ponieważ żaden materiał nie stanowi wystarczająco mocnej bariery, stosuje się metodę z wprowadzeniem do niego cienkich fragmentów metalowego drutu, który tworzy bardzo gęstą siatkę. Drut taki powoduje, że rękawicę bardzo trudno jest przeciąć na przykład nożem, a także za pomocą narzędzi takich jak szlifierka kątowa czy nawet piła tarczowa. Stąd rękawice antyprzecięciowe są obowiązkowe do stosowania przez pracowników, którzy spędzają większość swojego dnia pracy z takimi maszynami. W razie chwilowego kontaktu z ostrym przedmiotem nie zostają one natychmiast zniszczone, co pozwala na zachowanie skóry dłoni w nienaruszonym sanie.

Również do domowego użytku

Jeżeli lubimy majsterkować i często coś przecinamy bądź pracujemy z maszynami tnącymi takimi jak szlifierka kątowa, zdecydowanie powinniśmy zainwestować w rękawice antyprzecięciowe. Można je kupić za bardzo niewielkie pieniądze, a ochrona jaką zapewniają jest trudna do przecenienia. Trzeba pamiętać, że nie są one wcale zarezerwowane dla pracowników w wielkich fabrykach, którzy pracują przy profesjonalnych, ogromnych maszynach. Rękawice odporne na przecięcie będą przydatne nawet podczas przecinania tapet specjalnym nożykiem, który gdy wymknie się spod kontroli potrafi doprowadzić do bardzo głębokich i poważnych zranień dłoni. Korzystajmy więc z tego typu rozwiązań także podczas prac domowych czy garażowych, by zapewnić sobie większe bezpieczeństwo.

Korzystanie z rękawic ochronnych to przestrzeganie zasad BHP w zakładzie pracy, ale również dbałość o własne zdrowie. Nawet podczas prozaicznych czynności domowych, jak choćby cięcie nożykiem do tapet, można zrobić sobie poważną krzywdę. Rękawice antyprzecięciowe wykorzystujące siatkę z drutu stalowego stanowią solidną ochronę przed takimi zdarzeniami. Warto korzystać z nich zarówno w pracy jak i w domu.