4 października, 2023

Multi-Geo

Dla domu i ogrodu

Jak powstają domy modułowe?

Dom modułowy to konstrukcja która powstaje w bardzo krótkim czasie. Pierwotnie tą technologią budowano domki letniskowe. Z czasem, wraz z jej rozwojem, powstawać zaczęły domy całoroczne, które komfortem nie odbiegają od tradycyjnych domów. To rozwiązanie, które ma sporo zalet i chętnie sięgają po nie inwestorzy indywidualni i deweloperzy. 

Jak szybko powstaje dom modułowy?

Domy modułowe całoroczne powstają w bardzo krótkim czasie. Tworzone są z gotowych elementów – prefabrykatów, które wystarczy ze sobą połączyć. Przy dobrej organizacji pracy gotowy dom modułowy można postawić w czasie od 6 do 8 tygodni. Sam montaż konstrukcji szkieletowej opartej na fundamencie, dzięki zastosowaniu wysoko wyspecjalizowanej technologii prefabrykowanej, zajmuje zaledwie 4-5 dni. 

Klasyczny murowany dom o podobnej powierzchni buduje się minimum rok. Nawet jeśli pracuje nad nim duża firma i pogoda nie przeszkadza w prowadzeniu robót, po zakończeniu kolejnych etapów pracy trzeba czekać z kolejnymi pracami, np. do czasu aż beton zwiąże. 

Na działkę dom modułowy dociera w dużych kawałkach. Rolą pracowników firmy budowlanej jest je wypoziomować i skręcić. Każdy dom modułowy powstaje w warunkach fabrycznych – poszczególne elementy są do siebie idealnie dopasowane, dlatego złożenie takiego domu z kawałków nie jest trudne. 

Technologia domów modułowych

Wszystkie elementy, które tworzą dom modułowy, powstają przy wykorzystaniu najnowszej technologii. Ściany zewnętrze domów modułowych całorocznych są izolowane włóknem z celulozy. Strop wykonany jest z sosnowych bali, co dodatkowo podnosi wytrzymałość budynku. Domy modułowe posiadają klasyczną więźbę dachową oraz pokrycie dachu do wyboru z blachodachówki, dachówki lub gontów. 

Każdy dom modułowy może być adaptowany do wersji energooszczędnej. W większości wypadków bazowy projekt można zmienić na zasadach adaptacji zgodnie z indywidualnymi potrzebami klienta.

Największe zalety domów modułowych

Domy z gotowych prefabrykatów najczęściej wybierają osoby, które chcą wybudować dom w krótkim czasie. Wszyscy ci, którzy nie chcą tracić czasu ani nerwów na doglądanie budowy, wolą w krótkim czasie postawić całoroczny dom modułowy. Poza tym za największe zalety domów modułowych uznaje się:

  • stałą cenę – koszt domu nie zmienia się (budowany na przestrzeni  kilkunastu miesięcy dom murowany to zmienne ceny betonu, drutu i innych materiałów)
  • brak przestojów w pracy i kłopotów generowanych przez kolejne ekipy budowlane (dom modułowy stawia jedna firma w bardzo krótkim czasie)
  • uniezależnienie od pogody – dom modułowy można zbudować zimą (poza murowanym fundamentem, który trzeba przygotować metodą tradycyjną)
  • rozbudowę, która jest prostsza niż w przypadku tradycyjnego domu
  • gwarancję producenta modułów, której nie dają producenci poszczególnych elementów tworzących dom murowany

Domy modułowe szturmem zdobywają polski rynek nieruchomości. Wybierają je ci, którym zależy na tym, by szybko zamieszkać w nowym i wygodnym domu. Konstrukcje modułowe są bardzo przemyślane i pełne udogodnień, które podnoszą komfort życia mieszkańców. Cechuje je też wysoka trwałość. Żywotność domu modułowego to nawet 100 lat.