4 października, 2023

Multi-Geo

Dla domu i ogrodu

Jak przebiegają testy wodorowe i kiedy warto je wykonać?

Testy wodorowe to jedno z badań diagnostycznych powszechnie stosowanych w gastroenterologii, czyli dziedzinie medycyny zajmującej się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Powracające bóle brzucha, dokuczliwe wzdęcia czy problemy z wypróżnianiem to tylko niektóre z symptomów, jakie powinny skłonić do wizyty u specjalisty. Dowiedz się, kiedy warto wykonać testy i jak się do nich przygotować.

Na czym polegają testy wodorowe?

Testy wodorowe wykrywają obecność wodoru w wydychanym przez pacjenta powietrzu. W warunkach fizjologicznych, u zdrowej osoby wodór pojawia się w wydychanym powietrzu w znikomych lub niewykrywalnych ilościach.

Wodór gromadzi się w jelitach, w procesie fermentacji pod wpływem bakterii. U osób cierpiących na jakieś schorzenie lub nietolerancję pokarmową wodór nie jest dostatecznie trawiony, co sprawia że ulega nadmiernej, patologicznej fermentacji.

Kwalifikacja do wizyty i przebieg testów wodorowych

Nadmierna ilość bakterii w jelicie objawia się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Do wizyty u gastrologa powinny skłonić m.in. takie objawy jak:

  • wymioty,
  • przewlekłe biegunki lub problem z wypróżnieniem i zaparcia,
  • bóle głowy i zmęczenie,
  • powracające bóle brzucha.

Lekarz może zlecić wykonanie testów wodorowych również osobom zmagającym się z alergiami pokarmowymi oraz pacjentom, u których podejrzewa się występowanie zespołu jelita wrażliwego, a także jako badanie diagnostyczne w celiakii (czyli choroby objawiającej się nieprawidłową reakcją układu odpornościowego pod wpływem spożycia glutenu).

Testy wodorowe przeprowadza się w 5 próbach. W pierwszym kroku pacjent dokładnie myje zęby i wydmuchuje powietrze przez jednorazowy ustnik do specjalnego analizatora. Kolejno badany wypija specjalny czynnik (dostosowany do podejrzewanego schorzenia) i wydmuchuje powietrze po 15, 30 oraz 45 minutach od spożycia roztworu.

Warto podkreślić, że przed wykonaniem testów wodorowych pacjent powinien przejść na zaleconą przez lekarza dietę, odstawić preparaty ziołowe, prebiotyki i inhibitory pompy protonowej. Leki oraz niektóre grupy produktów mogą bowiem wpłynąć na zafałszowanie wyników badania.

Zapisz się na testy wodorowe do nowoczesnego gabinetu

Skuteczność diagnozy opiera się na doświadczeniu lekarza prowadzącego, a także odpowiedniej, precyzyjnej aparaturze medycznej. Oba te warunki spełnia gabinet dr hab. n med. Doroty Waśko-Czopnik. Specjalistka od chorób wewnętrznych i dietetyki zajmuje się problemami pacjenta w sposób całościowy. Już dziś skorzystaj z zakładki kontaktowej – waskoczopnik.pl/kontakt – i zapisz się na pierwszą konsultację – telefonicznie lub mailowo.