5 grudnia, 2023

Multi-Geo

Dla domu i ogrodu

Jak wybrać oświetlenie na taras?

Oświetlenie tarasu

W teorii oświetlenie tarasu powinno być całkiem proste. Ale zrobienie tego w elegancki i inteligentny sposób to już zupełnie inna historia. Aby pomóc Ci zacząć, chcemy przedstawić kilka różnych pomysłów na oświetlenie tarasu. Oświetlenie jest podstawowym elementem każdego tarasu. Jeśli jest zbyt ciemny, nie można się nim w pełni cieszyć. Trudno byłoby siedzieć do późna, jedząc kolację i pijąc koktajle z przyjaciółmi w ciepły letni wieczór, jeśli prawie nic nie widać. Aby uniknąć tego problemu, chcemy pokazać Ci kilka różnych sposobów na oświetlenie tarasu.

Różne rodzaje oświetlenia

Lampy zintegrowane doskonale nadają się do oświetlania każdego tarasu. Można je ukryć w różnych obiektach w przestrzeni i wokół niej, tak aby nie kradły światła innym elementom dekoracyjnym. To, gdzie je umieścisz, ostatecznie zadecyduje o tym, na czym skupi się uwaga. Warto o tym pamiętać, ponieważ za pomocą świateł można podkreślić konkretne miejsca, takie jak basen lub kwietnik. Najlepsze w lampach zintegrowanych jest to, że można je zainstalować na wiele różnych sposobów, od tradycyjnych po awangardowe. Niektóre z najpopularniejszych opcji to wykorzystanie ich do stworzenia oświetlonych ścieżek lub zainstalowanie ich na różnych wysokościach wzdłuż ścian. Jednym z eleganckich rozwiązań jest zainstalowanie pasków świetlnych wokół krawędzi tarasu. Uzyskane w ten sposób światło jest ciepłe, ale wystarczająco mocne, abyś mógł cieszyć się kolacją i napojami z rodziną i przyjaciółmi. Ponadto, dzięki obramowaniu obszaru światłem, cały taras jest doskonale oświetlony i nie ma na nim ciemnych zakamarków. Jedynym minusem tego typu oświetlenia jest to, że nie jest ono zalecane w przypadku małych tarasów. Jeśli szukasz oświetlenia, które jest zarówno eleganckie, jak i romantyczne, lampki wróżek są dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. To prawda, że nie wytwarzają one zbyt mocnego światła, ale właśnie to czyni je tak uroczymi. Ponadto, zawsze istnieje możliwość uzupełnienia ich innymi rodzajami oświetlenia.

Czym należy się kierować przy wyborze zewnętrznej lampy wejściowej?

Należy zwrócić uwagę na styl architektoniczny domu, aby oprawy zewnętrzne stanowiły jego uzupełnienie. Ponadto duże okna w pobliżu wejścia, przez które wpada światło wewnętrzne, wpływają na ilość światła potrzebną do oświetlenia wejścia. Dach lub zadaszony ganek nad wejściem również wpłynie na plan oświetlenia zewnętrznego wejścia. Jeśli masz mniejszy schody, prawdopodobnie wystarczy jedna lub dwie bezpośrednie lampy. Poszukaj lampy ściennej zewnętrznej, która tworzy strumień światła padający na ścianę, aby rozjaśnić obszar wokół drzwi. W przypadku dużego ganku, równomierna, rozproszona warstwa światła oświetli powierzchnię. Zamiast jednej dużej i mocnej lampy zewnętrznej, wybierz wiele małych lamp tarasowych. Jak ważny jest dyfuzor? Najprostszym sposobem na zapewnienie sobie wystarczającej ilości światła bez przesady jest poszukanie lampy ściennej zewnętrznej, która zakrywa źródło światła kloszem, płytą lub ciężkim dyfuzorem. Wybierając oprawy z półprzezroczystymi, białymi lub matowymi dyfuzorami, można zobaczyć całą oprawę. Zapobiega to powstawaniu efektu olśnienia lub efektu latarni, gdzie przez przezroczyste szkło widać tylko żarnik żarówki.