Sklejanie to trwałe łączenie ze sobą różnego rodzaju materiałów: drewna, styropianu, plastyku, papieru, PCV. Aby je skutecznie przeprowadzić, należy zainwestować w klej, którego właściwości pozwolą na jego skuteczność w danych warunkach. Chodzi tutaj o odpowiednie dopasowanie preparatu do specyfiki klejonych powierzchni. Z tego zadania bardzo dobrze wywiązuje się klej poliuretanowy.
Klej poliuretanowy – jakie ma cechy?
Klej poliuretanowy to uniwersalny klej o dużej łatwości spajania, którego formuła oparta jest na syntetycznych żywicach. Bardzo dobrze łączy wszystkie elementy, ponieważ idealnie przylega do powierzchni, a po zastygnięciu tworzy wytrzymałą spoinę. Dodatkowym plusem jest to, że w trakcie klejenia specyfik powiększa swoją objętość, dokładnie wypełniając wszystkie szczeliny. Poza tym klej pozostaje niezauważalny, co jest bardzo ważne przy niektórych pracach konstrukcyjnych, dot. montażu: mebli, styropianu lub elementów ozdobnych mocowanych do innych powierzchni. Równocześnie szanuje delikatne powierzchnie, więc po demontażu klejone części w dalszym ciągu mogą być przydatne.
Jakie są kleje poliuretanowe?
Ze względu na możliwości klejenia kleje poliuretanowe można podzielić na:
- klej poliuretanowy jednoskładnikowy – po zastosowaniu zwiększa swoją objętość, co umożliwia wypełnienie wszystkich szpar. Tężejąc, zachowuje jednak częściową sprężystość, co powoduje, że miejsce połączenia materiałów jest odporne na drgania i bardzo dobrze sprawdzi się podczas zmiennych temperatur,
- klej poliuretanowy dwuskładnikowy (inaczej płynny poliuretan) – zawiera żywicę syntetyczną (poliuretan) oraz utwardzacz. Tworzy nie tylko połączenia elastyczne, ale także twardo-elastyczne. Bardzo często używany jest do sklejania elementów z drewna. Kleje te charakteryzują się lejącą konsystencją i służą jako uszczelniacze.
Ze względu na rodzaj spoiny, która ma określone cechy, kleje dzielą się na:
- jednoskładnikowe elastyczne,
- jednoskładnikowe półsztywne,
- dwuskładnikowe elastyczne,
- dwuskładnikowe twarde oraz twardo-elastyczne,
- kleje piankowe,
Ze względu na to, jaki materiał ma być łączony, mamy kleje do:
- drewna oraz płyt z materiałów drewnopodobnych,
- styropianu i płyt izolacyjnych,
- plastiku i PVC,
- betonu, kamienia
- gumy
- parkietu i paneli ściennych
- klej poliuretanowy do płytek
Gdzie można zastosować kleje poliuretanowe?
Kleje poliuretanowe doskonale spajają prawie wszystkie materiały. Ich właściwości powodują, że mają dosyć szerokie spectrum zastosowania. Są bezkonkurencyjne we wszelkich pracach związanych z montażem w: budownictwie, stolarstwie, a także przemyśle: motoryzacyjnym, elektronicznym, morskim, lotniczym. Bezbłędnie sprawdzają się przy produkcji laminatów oraz w pracach warsztatowych, do klejenia materiałów, takich jak szkło, ceramika czy PVC, czy nawet kamień.
Idealnie do stosowania się na zewnątrz, jak i we wnętrzach, co nadaje im miano niezastąpionych przy wszelkich pracach, gdzie jest potrzeba użycia kleju. Bardzo dobrze łączą zarówno duże powierzchnie np. styropian, jak i drobniejsze, wypierając śrubki. Dla zwolenników ekologii ważny będzie fakt, że są bezpieczne dla środowiska, ponieważ nie zawierają rozpuszczalników.
Więcej informacji znajdziesz w sklepie: woronko-kleje.pl
Więcej artykułów
Do czego służą rękawice antyprzecięciowe?
Zgrzewarka do blach – hit czy kit?
Odzież BHP