5 grudnia, 2023

Multi-Geo

Dla domu i ogrodu

Legary – rodzaje oraz ich zastosowanie

Legary

Co to są legary?

Legary są poziomymi elementami konstrukcyjnymi, zwykle wykonanymi z drewna lub drewna konstrukcyjnego, które biegną między belkami lub górnymi płytami ścian. Podtrzymują ciężar podłogi powyżej, a często sufitu poniżej. Podobnie jak listwy łóżka na ramie, która podtrzymuje materac, legary chronią dom przed zwiotczeniem. Legary – poziome elementy, które rozciągają się na dwie ściany i / lub belki – muszą przenosić ciężar ścian, ludzi, mebli, urządzeń i innych rzeczy, które na nich umieszczamy. Po przyłożeniu obciążenia do legaru włókna drzewne wzdłuż dolnej krawędzi ulegają naprężeniu, a włókna wzdłuż góry przechodzą w kompresję. Tak długo, jak górne włókna i spód są odporne na te naprężenia, legar wykona swoją pracę, aby utrzymać podłogę mocną, prostą i solidną. Ale kiedy wycinasz lub wiercisz legar, przecinasz niektóre z tych włókien i zmniejszasz zdolność legaru do wytrzymania kompresji lub napięcia.

Jakie legary podłogowe wybrać?

Metalowe belki i belki drewniane to dwa najczęściej używane materiały, a kiedy wybierasz rodzaje legarów podłogowych, ważne jest, aby zwracać uwagę na elastyczność, szybkość instalacji i łatwy dostęp dla takich instalacji wodno-kanalizacyjnych. A jeśli stworzysz dziurę lub wycięcie zbyt duże lub w niewłaściwym miejscu, poważnie osłabisz legar, czyniąc go sprężystym i obwisłym, a w najgorszym przypadku daj mu łatwe miejsce do pęknięcia i awarii. W łazienkach i kuchniach woda tworzy linię dla tych niskich miejsc, promując zgniliznę i pogarszając sytuację. I chociaż katastrofalna awaria jest rzadkością, zwisanie i odbicie, którego doświadczasz za każdym razem, gdy przechodzisz przez osłabioną podłogę, jest irytujące. Dodatkowo ściany pękają, drzwi przyklejają się, a marmury toczą się pod komoda. To jest prawdziwy powód, dla którego chcesz postępować zgodnie z wytycznymi dotyczącymi wycinania.

Jak wykonać podłogę na legarach?

Podniesiona podłoga na wyższych poziomach domu jest zwykle zbudowana z lżejszych materiałów; jednak spód sufitu powinien być solidny, aby wytrzymać ciężar ładunku. Rama podłogi jest w większości wykonana z połączeń drewnianych biegnących równolegle do siebie w regularnych odstępach czasu. Zainstalowanie materiału podłogowego na poddaszu nie pozostawia miejsca na zalecaną przestrzeń izolacyjną potrzebną do zapewnienia wydajnej energii w domu. Podniesiona platforma z tarcicy o wymiarach 2×4 lub 2×6 z izolacją umieszczoną między legarami i przykrytą 12-calową sklejką pomaga zbudować odpowiednią podłogę.

Układanie podłogi na legarach

Zacznij od jednego końca pomieszczenia i połóż deskę na legarach, pozostawiając co najmniej 10 mm (3/8 cala) szczeliny między deską a ścianami, aby umożliwić ekspansję. Zobacz zalecane szczeliny dylatacyjne dla różnych rodzajów drewna. Włóż cienkie paski drewna wzdłuż długości ściany, aby utrzymać szczelinę. Przymocuj deskę do legara za pomocą gwoździ lub, używając dwóch mocowań w każdym punkcie, w którym deska przecina legar. Jeśli twoja deska nie sięga szerokości pomieszczenia, połącz dwie deski od końca do końca nad legarem, tak aby końce desek były podtrzymywane przez połowę legaru.