21 kwietnia, 2024

Multi-Geo

Dla domu i ogrodu

Lina stalowa czy łańcuch – co lepiej zda egzamin?

Lina stalowa czy łańcuch – co lepiej zda egzamin?

Kupując stalowe liny lub łańcuchy, należy zastanowić się, do czego jest potrzebny tego typu sprzęt. Stalowe liny i łańcuchy mają swoje własne cechy, które mogą być pożądane lub nie, w zależności od zamierzonego zastosowania sprzętu.

Charakterystyka liny stalowej

Liny stalowe mają charakterystyczną budowę. Składają się o z rdzenia, wokół którego spiralnie skręcone są pasma. Do produkcji najczęściej wykorzystywane są druty ze stali nierdzewnej lub stali ocynkowanej. Lina stalowa może mieć różne konstrukcje. W zależności od grubości drutu użytego do produkcji. W efekcie liny stalowe poszczególnych konstrukcji znacznie różnią się parametrami i właściwościami. Im więcej warstw drutu użytych do wykonania liny, tym jest ona bardziej elastyczna, ale jednocześnie mniej odporna na ścieranie. To dobry model dla lin odciągowych. Istnieją również różne parametry odporności na obracanie (np. skręcanie liny) oraz zgniatanie i odkształcanie (co jest bardzo ważne w przypadku lin dźwigowych).

Cechy łańcucha

Łańcuchy mają inną budowę niż liny stalowe. Są to cięgna złożone z wielu połączonych ze sobą elementów, które tworzą jedną całość. Oczywiście inna jest też konstrukcja łańcuchów stalowych (drabinki, pierścienie, ogniwa itp.). Decydując się na zakup łańcucha, należy wziąć pod uwagę, że trudniej jest utrzymać cięgno  w wybranym systemie. W niektórych przypadkach może być wymagane użycie dodatkowych elementów, takich jak karabińczyki i kłódki.

Ogólnie rzecz biorąc, lina jest doskonałym rozwiązaniem dla większości zastosowań przemysłowych i budowlanych. Wynika to z faktu, że istnieje wiele różnych konstrukcji o różnych właściwościach lin. Ponadto rdzeń może służyć jako zbiornik smaru, zwiększając żywotność liny. Zwiększa również estetykę przy budowie mostów wiszących, wyciągów narciarskich, kolejek linowych itp. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze liny lub łańcucha?

W pierwszej kolejność należy skupić się na możliwie wysokiej jakości wybranego produktu. Wybierając stalowe liny i łańcuchy, trzeba wziąć pod uwagę ich maksymalną wytrzymałość. Dlatego sprzęt musi być wykonany z wysokiej jakości surowców, które gwarantują trwałość i wytrzymałość. Pęknięty łańcuch lub linka stalowa (nawet w windzie) może być tragedią dla wielu osób, więc na takich rzeczach nie powinno się oszczędzać.

Liny stalowe zapewniają lepsze bezpieczeństwo pracy w porównaniu z łańcuchami. Po pewnym czasie eksploatacji liny stalowe już po wyglądzie (pęknięcia drutu) wskazują, że nie nadają się do dalszej pracy i zagrażają niebezpieczeństwu. Wadą lin, porównując je do łańcuchów jest to, że rozciągają się podczas pracy i mają krótką żywotność. Łańcuchy są cięższe i bardziej wrażliwe na uderzenia niż liny stalowe, szybko zużywają się na łączeniach ogniw, a także częściej ulegają nieoczekiwanym awariom bez widocznych śladów zużycia co może grozić wypadkami. Łańcuchy, zwłaszcza te, które przeznaczone są do podnoszenia ciężarów, wymagają zatem szczególnie starannego kontrolowania ich i przestrzegania środków ostrożności.