4 października, 2023

Multi-Geo

Dla domu i ogrodu

Nadwaga – jak z nią walczyć

Otyłość to poważny problem zdrowotny, który na dodatek jest coraz powszechniejszy.

Na domiar złego w ostatnim czasie promuje się modę na to by nic nie robić z otyłością, ponieważ nikt nie ma prawa negatywnie oceniać ludzi z nadwagą. Oczywiście każdy może żyć, jak chce – o ile nie wyrządza krzywdy innym. Jednak nadwaga może powodować problemy ze zdrowiem a sama może być objawem jakiejś choroby. Dlatego należy informować o zagrożeniach płynących z nadwagi.

Ważne jest, aby mówić o zagrożeniach związanych z nadwagą, ponieważ otyłość to skomplikowany i trudny problem, który wymaga zindywidualizowanych rozwiązań. Otyłość może być szkodliwa, a nawet śmiertelna, dlatego ważne jest omówienie sposobów walki z nadwagą i zapobiegania otyłości.

Przede wszystkim ustal przyczynę nadwagi

Przyczyny mogą być różnego rodzaju.

  • Niektóre osoby po prostu łatwo tyją. Taką maja konstrukcję genetyczną. To, że łatwo nabierają wagi nie oznacza, że są specjalnie odporne na niebezpieczeństwa wynikające z nadwagi. Nie, one również musza o siebie zadbać.
  • Tryb życia sprzyjający tyciu. Ten zły tryb albo styl życia może polegać na braku aktywności fizycznej lub złej diecie lub tym i tym (bardzo często).
  • Choroba. Jeżeli oprócz nadmiarowych kilogramów niepokoją Ciebie jakieś objawy zdrowotne, udaj się do lekarza.

Styl życia który pozwoli zredukować wagę i utrzymać ją na dobrym poziomie

Odpowiednia dieta

Przyjrzyj się swojej diecie. Temu co jesz i ile jesz. Jeżeli twoje spostrzeżenia nie pokrywają się z sygnałami otoczenia (na przykład żona mówi, że jesz za dużo a ty tego tak nie oceniasz), zgłoś się do dietetyka.

Jakie cechy powinna mieć odpowiednia dieta? Na dietę składa się to co jemy, ile jemy i jak jemy.

  • Dieta musi być kompletna. Diety polegające na stałym wyeliminowaniu różnych składników żywieniowych nie są dobre. Tak, trzeba dostarczać organizmowi również tłuszcze zwierzęce. Tak, trzeba jeść mięso. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, gdy względy medyczne wymagają wprowadzenia obostrzeń dietetycznych.
  • Dbaj o składniki diety, które wspomagają trawienie. Są to takie produkty jak ogórki kiszone, kapusta kiszona, pieprz, ostropest plamisty.
  • Nie przejadaj się. Ryzyko takie jest większe, gdy mamy wyjątkowo dobrą potrawę, wówczas stosujemy często tak zwane dokładki. Prawdopodobnie obżarstwo jest najczęściej spotykaną przyczyną nadwagi.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest nie tylko nieodzowna do redukcji masy ciała, ale też i do zachowania zdrowia. Umiarkowany wysiłek fizyczny są potrzebne dla zachowania układu krążenia w zdrowiu, ale także do na przykład odpowiedniej pracy jelit. Wprowadź codzienną, dodatkową aktywność fizyczną. Z naciskiem na codzienną. Przede wszystkim skoncentruj się na ćwiczeniach aerobowych. Charakteryzują się one dużą ilością powtórzeń przy zerowych lub bardzo małych ciężarach. Jedną z najlepszych form aktywności jest szybki chód. Może to być też bieganie albo pływanie. Bardzo dobrze jest ćwiczyć na otwartym powietrzu, wówczas mamy pewność, że organizm jest dotleniony.

W wielu przypadkach wprowadzenie drobnych zmian w diecie i trybie życia może skutkować redukcją wagi.