21 kwietnia, 2024

Multi-Geo

Dla domu i ogrodu

Warto rozważyć założenie własnego ogrodu

ogród

Czy posiadanie ogrodu może być dla Ciebie korzystne?

Posiadanie ogrodu to coś, czego wielu ludzi pragnie w swoim życiu. Mogą tego pragnąć z różnych powodów. Chcą mieć możliwość sadzenia, uprawy i zbierania własnej żywności. Kochają kwiaty. Pragną spędzać wolny czas na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody.

Z powodu ogromnych korzyści warto rozważyć założenie własnego ogrodu. Poniższy tekst może trochę pomóc w podjęciu decyzji o jego założeniu.

Powody, dla których warto mieć ogród

Ogród daje możliwość przebywania na świeżym powietrzu

Ogród to miejsce, w którym można uciec od zgiełku miasta i odpocząć na łonie natury. To miejsce, w którym możesz być sobą i cieszyć się spokojem przebywania w otoczeniu natury.

Ogród daje możliwość przebywania na świeżym powietrzu. Dzięki temu możesz odetchnąć świeżym powietrzem, poćwiczyć lub po prostu dobrze się bawić z przyjaciółmi.

Ogród daje możliwość tworzenia

Co prawda rośliny rosną same, ale tak naprawdę ogród trzeba stworzyć. Najpierw zaprojektować, następnie projekt zrealizować. Projekt musi określać jakie rośliny będą posadzone, gdzie co będzie rosło, podział ogrodu na obszary, wytyczenie ścieżek, jakie urządzenia i dodatki będą w ogrodzie a także czy znajdzie swoje miejsce tak zwana mała architektura, a jak to jaka i w jakim miejscu/miejscach.

No a następnie projekt trzeba zrealizować. To może dać ogromne poczucie zadowolenia. Można oglądać postępy i cieszyć się nimi.

Ogród może być źródłem zaopatrzenia w zdrową żywność

Uprawiając w swoim ogrodzie warzywa i owoce, masz kontrolę nad wszystkimi aspektami uprawy. Możesz uprawiać naprawdę ekologiczne warzywa i owoce.

Ogród daje możliwość wyłączenia się z codzienności

Ogród może stanowić twój azyl, gdzie możesz spędzić trochę czasu, nie myśląc o sprawach zawodowych czy domowych.

Jaki rodzaj i styl ogrodu

To jaki rodzaj ogrodu założysz i jaki będzie miał on styl może być zależne od kilku czynników.

Przestrzeń

Ilość dostępnej przestrzeni w dużym stopniu wpłynie na rodzaj i styl ogrodu.

Jeżeli pod ogród możesz przeznaczyć dużą powierzchnię – na przykład mieszkasz na wsi, masz więcej możliwości aranżacji niż na mniejszej powierzchni. Raz, że niektóre aranżacje tylko możesz wprowadzić w dużym ogrodzie, ponieważ opierają się one na większej przestrzeni. Dwa, można większą przestrzeń podzielić na mniejsze segmenty i w każdym wprowadzić osobną aranżację, jakby osobny ogród. Jednak małe przestrzenie również pozwalają na stworzenie wspaniałych ogrodów.

Twoje: gust, zainteresowania i cele

Ogród powinien być oczywiście wyrazem twojego gustu i zainteresowań, ale też i celów.

Ile możesz poświęcić czasu na zajmowanie się ogrodem

To bardzo ważny czynnik. Niektóre uprawy wymagają poświęcenia dużej ilości czasu. Są też ogrody polegające na stylizacji roślin, co też wymaga przeznaczenia sporej ilości czasu. Są też ogrody które niemalże same żyją, w które nie trzeba ingerować, tylko cieszyć się ich pięknem. Można je określić jako ogrody dzikie. No, może ewentualnie posprzątać liście z alejek.

Twój poziom sprawności fizycznej

Jeżeli masz ograniczona sprawność fizyczną, jeździsz na przykład na wózku, wówczas należy założyć ogród, który nie wymaga przy nim pracy.